Perşembe , Ocak 23 2020
AnaSayfa / Genel / Google Disavow Nedir

Google Disavow Nedir

google-disavow

Google Disavow kullanarak spam backlinkler nasıl Kaldırılır ?

Google Penguan güncellemesinden sonra SEO kavramında da yeni stratejiler belirlenmeye başladı.

2012 ylında yapılan Google Penguan güncellemesiyle birlikte ceza alan ve sıralamalarda büyük düşüşler yaşan web siteleri incelediğimizde çoğunun doğal backlink almadığını görüyoruz. Google Penguen’in geriye dönük analizler yaparak siteleri cezalandırdığı tartışılmaz bir gerçek.

Fakat bu noktada bir sorun daha ortaya çıktı. Geçmişte doğal yollardan backlink almamış ve bu yüzden Google Penguen tarafından cezalandırılmış siteler geçmişe yönelik nasıl bir SEO çalışması yaparak ceza almalarına sebep olan bu spam backlinklerden kurtulacaklar?

Bu teknik soru ve sorun dışında birde etik bir sorun vardı. Rakiplerin kasıtlı olarak birbirlerine zarar vermeleri.

Yani, özellikle Google Penguen güncellemesinden sonra, doğal olmayan backlink alan sitelerin cezalandırılmalarından sonra, bir biriyle rekabet eden siteler backlink almak suretiyle diğerinin ceza almasını sağlamaya çalıştılar. Buda Negatif etik olamayan diğer bir sorunu ortaya çıkardı.

Google Penguen güncellemesiyle birlikte meydana gelen bu istenmeyen sorunların aşılması için Google Disavow Link aracını da duyurdu. Yukarıda sorduğumuz sorunun cevabını bu araçta buluyoruz.

Google Disavow sayesinde artık istenmeyen linkleri kaldırtmak mümkün.

Google Disavow Link Aracı Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, her hangi birisi gerek farklı kaynakları kullanarak gerekse farklı programlar sayesinde hedef aldığı bir siteye günde 10.000 – 20.000 backlink alarak o sitenin ceza almasını rahatlıkla sağlayabilir.

Her sitenin bu tür bir negatif SEO çalışmasından etkilenerek ceza alacağı şartı yok.

Özellikle büyük ve popüler siteler için bu çok zayıf bir ihtimal ama yeni açılan veya orta düzey siteler veyahut da kurumsal siteler için bu çok büyük bir risk demek.

Bu noktada SEO çalışmasını iyi bir temel üzerine kuran web siteleri bu riski azaltır veya yok edebilirler.

Google Disavow sayfasında, Sitenize ait spam linleri veya düşük kaliteli linkler varsa ve siz bu linkleri silemiyorsanız bu durumda Google Disavova haber vermek suretiyle Google Arama Motorlarının bu linklere değer vermemesini taleb edebiliyorsunuz.

Aynı sayfada Google’nin bir uyarısı daha var. Disavow’u çok etkili ve doğru kullanmak zorundayız aksi durumda sitemizin sıralamasını ciddi anlamda etkileyecek hatalar yapmamız söz konusu.

Disavow kullanımında çok miktarda backlink ve düşük kaliteli doğal yollardan alınmamış spam linklerin bildirilmesi öneriliyor.

Google Disavow Link Aracı Nasıl Kullanır?

Tekrar vurgulamak istediğim bir şey, Google Disavow herkes tarafından kullanılması gereken bir araç değildir. Sitenizin gerçekten spam backlinkler aldığına dair emin olmadan bu aracı kullanmanızı önermiyorum.

Google Dsavow’u kullanmaya karar vermeden önce, farklı backlink sorgulama araçlarıyla sitenizin aldığı backlinkleri kontrol etmenizi öneririm.

Böylece düşük kaliteli veya spam backlink olduğuna emin olduğunuz linkleri Disavow aracılığı ile Google’a bildirin.

Farklı backlink kaynaklarından araştırmak suretiyle edindiğiniz bilgiler ve analizler kapsamında spam olduğuna dair kanaat getirdiğiniz linkleri bir text doyasına sırayla kaydetmeye başlayın.

Şayet bir domainden aldığınız linklerin tamamını reddetmek istiyorsanız, açtığınız dosya’ya domain:örnek.com yazın ve kaydedin.

Böylece reddettiğiniz linkleri sırayla text doyasına yazıp kaydettikten sonra Disavow sayfasına gidin.

Disavow Kefine Nedir
Disavow Kefine Nedir

Söz konusu adreste sitenizin ismini girerek Bağlantıları Reddetme butonuna tıkladığınızda bir pop-up açılacaktır.

İçinde reddettiğiniz linklerin bulunduğu dosyayı buradan yükleyin. Böylece başarılı bir şekilde sitenizin aldığı spam linkleri Google’a bildirmiş oluruz.

Bu işlemleri yapmadan önce Matt Cutt’ın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamamın videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Mobil Uyumlu Web Sitesi 399 TL’ye

Mobil uyumlu web sitesi, mobil uyumlu web siteleri, bizde sizin için her bütçeye uygun mobil …