Perşembe , Kasım 21 2019
AnaSayfa / Genel / Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive Tasarım Nedir ?

responsive-tasarim-nedir

Responsive Tasarım Kolay Kullanım Ve Şık Tasarımla Önde Olun

Son yıllarda cep telefonlarının internet başta olmak üzere diğer özelliklerinin de artması ve güncel teknolojinin çok daha kusursuz bir noktaya doğru yol alması nedeniyle günümüzde birçok insan internet erişimini mobil cihazları ile gerçekleştirmektedir. Akıllı telefonlar, tabletler gibi mobil cihazlardan web sitelerine girildiği zaman açılan web sitelerinin de bu cihazlarla uyumlu olması, cihazlara göre sayfada konumlandırılması oldukça önemlidir. Tam bu noktada responsive adı verilen web tasarım önemli bir rol oynamaktadır.

Peki, responsive tasarım nedir?

Responsive web sitesi tasarımı mobil cihazlardaki (akıllı telefon, tablet, bilgisayar) ekranların çözünürlüklerine göre davranan, bunlara duyarlı, kullanıcısına çözünürlükten ve cihazdan bağımsız bir şekilde tüm platformlarda rahatça gezme yani sörf yapma imkanı sağlayan web düzenidir.

Mobil cihaz kullanımının artması ile beraber bu türden bir tasarıma çok daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu tasarım seçeneği, kullanıcının hangi cihazdan girdiğini tanımlayarak web sitede bulunan içeriklerin boyutlarını girilen cihaza uygun bir şekilde otomatik olarak ayarlamakta ve kullanıcının deneyimini kolaylaştırmaktadır. Gözü yormayan, bütün elementlere sorunsuz erişim sağlayan bu düzen kullanıcıları memnun etmektedir.

Bu kolay kullanımlı ve bütün cihazlardan erişimin kolay olduğu tasarımlar seo bakımından da önem taşır ve arama motorları tarafından sitenize verilen değeri etkiler.

Responsive Tasarımın Faydaları

 Aşağıda sizler için responsive tasarım nedir? Sorusuna verilen cevabı destekler nitelikte bu tasarımın faydalarını sıraladık.

responsive web tasarim

Kolay Kullanım ve Bakım

Kullanıcıyı ekranı büyütmek zorunda bırakmayan, yalnızca parmak hareketleri ile gezinmesine imkan verir. Tek bir domain çatısı altında tek tek farklı çözünürlük ayarı yapmadan bütün çözünürlükler için hizmet verirsiniz ve bu da sitenizin bakımını kolaylaştırır.

Arama Motoru Uyumluluğu

Responsive tasarımın seo açısından önemli olduğunu ifade etmiştik.

Arama motorlarının asıl isteği yapıya kavuşmasını sağladıktan sonra URL aynı olduğu için arama motorlarının web sitenizi bulması daha kolay olacaktır.

Responsive Tasarım ile Maliyetin Düşüklüğü

Birçok site meydana getirmektense responsive tasarım sebebiyle çok daha az maliyet ile oldukça kullanışlı bir site tasarımınız olacak. Bu da domain ve hosting gibi ekstra maliyetlerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Responsive web tasarım konusunda hizmet veren firmamıza başvurarak siz de web sitenizin tüm mobil cihazlarla uyumlu olmasını sağlayabilir, ek maliyetleri ortadan kaldırabilirsiniz. Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bu tasarım için elbette bir uzmanlığa ihtiyaç duyulmaktadır.

Web sitenizi ne kadar erken responsive tasarıma uyumlu yaparsanız kar elde etmeye ve daha fazla ziyaretçi kazanmaya o kadar erken başlarsınız. Ayrıca bu tasarımların doğru stratejiler ile hazırlanması gerekmektedir.

Bu tasarımlar HTML5 ve CSS3 kodlama dilleri ile meydana getirilir ve ileri düzeyde bilgi gerektirir. Bu çalışmaların yapılabilmesi için kodlama çalışmalarının sağlıklı yapılması ve bütün tarayıcılar üzerinde test edilmesi gereklidir.

Arama motorlarında daha kolay bulunmak ve rakiplerinizden bir adım önde olmak için firmamızdan konu hakkında bilgi almanız gerekmektedir.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Mobil Uyumlu Web Sitesi 399 TL’ye

Mobil uyumlu web sitesi, mobil uyumlu web siteleri, bizde sizin için her bütçeye uygun mobil …