Perşembe , Kasım 21 2019
AnaSayfa / Genel / Trustrank Nedir ?

Trustrank Nedir ?

Bir önce Google Pagerank makalesinde belirtiğimiz gibi bancklink lerin arama motoları tarafından sağlıklı bir şekilde analiz edilebilmesinin, hileli seo çalışmaları sebebiyle gittikçe zorlaşması PageRank teknolojisinin revize edilmesi ile başlayıp, link popülerliğinden ziyade güven katsayısı kavramını ön plana çıkaran Trustrank teknolojisinin doğmasıyla sonuçlanan bir süreci başlatmış oldu.

Bu sistemde bazı güvenilir siteler (Trusted Sites) belirlenir. Bu sitelerden alınan linkler en yüksek değere sahip olmaktadır.

Trustrank nedir ?
Trustrank nedir ?

Trusted sitelerden link alan sitelerin verdiği linkin değeri trusted sitelerden doğru alınan linkten daha düşüktür olmaktadır.

Bu yapı bir soya ağacı gibi aşağıya doğru indikçe alınan linkin değeri de azalmaktadır.

Şimdi de bu teknoloji ile gelen, pagerank teknolojisinde olmayan yada pagerank teknolojisinde olup da önemi artan kriterlerden bahsedelim.

Alan Adı (domain) kiralama süresi : Gelip geçici, spam sitelerin alan adları genelikle iki yıldan daha uzun süreler için kiralamadıkları tespitine dayanan kriterdir.

Bu sebeble imkanının ölçüsünde domain kiralama süresi beş yılın altına düşürmemeye özen gösterin.

Site yaşı : Sitenin kaç yıldır yayında olduğunu ifade eder. Mesela altı aydır yayında olan sitelere nazaran on yıldır yayında olan sitelere bu teknoloji bir avantaj sunmaktadır.

Site erişebilirlik oranı : Bu kriter sizden çok sitenizin barındığı sunucunun kalitesi ile alakalıdır. Bu sebeble sitelerinizi uptime oranı düşük sık sık sitelere erişim sorunu çıkaran sunucularda barındırmayınız. Ayrıca site altyapısı sağlıklı olması da kodlama hataları yüzünden sitelerinin çökmesi gibi durumlardan korunmak için çok önemlidir.

Ziyaretçi sadakati : Kalitesiz ve spam bir siteye ezkaza (Örn: hileli seo sebebiyle aldanarak) gelen ziyaretz genellikle geldikleri hızla siteden ayrılıcaklardır ve tekrar gelmeyeceklerdir. Bu kriter bir ziyaretçinin bir siteye tekrar tekrar gelmesine baz almakta ve sıklıkla girilen bir sitenin kaliteli içeriğe sahip olduğunu varsaymaktadır.

Banclink süresi : Buradaki varsayılan da spam ya da her çeşit hileli seo ürünü linklerin kısa ömürlü olduğu varsayımına dayıyor. Kaliteli bir sitede uzun süre duran bir linki çok yeni bir linkten daha değerli sayıyor. (Tabi bu konuyu anlatabilmek için bir linke değer katan diğer faktörleri sıfır kabul ederek söylüyoruz.)

Site adıyla arama : Sitenizin site ismi ile çok sayıda aranma alması da olmulu bir etkiye sahiptir. (Genellikle markalaşmış siteler site ismi ile aranır mantığıyla.)

Ayrıca Kontrol Edin

Mobil Uyumlu Web Sitesi 399 TL’ye

Mobil uyumlu web sitesi, mobil uyumlu web siteleri, bizde sizin için her bütçeye uygun mobil …