Perşembe , Kasım 21 2019
AnaSayfa / Genel / Ui ve Ux Farkı Nedir ?

Ui ve Ux Farkı Nedir ?

Ui ve Ux Farkı Nedir

İnternet sektörü büyüdükçe farklı uzmanlık alanlarını da beraberinde getirdi. Böyle olunca da pek çok uzmanlık alanı hakkında bilgi almak isteyen bilinçli kullanıcılara rastlandı. Hal böyle olunca bize de son günlerde yine kullanıcılar tarafından merak konusu olan ui ux design nedir sorusunun cevabını aramak kaldı. Beraber kullanılmalarına rağmen çok farklı iki alan olarak karşımıza çıkan UI aslında bir kullanıcı ara yüz tasarımıdır.

 

Örneğin bir bilgisayar klavyesinin tuşları, yeri, büyüklüğü ve renkler tasarımcı kararlarının sonucunda uygulanır. Bu ara yüz tasarımlarının internet ortamlarında karşılığı ise butonlar, renkler ve boşluklar gibi grafik elemanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Birbirinden hem ayrı hem de bir bütün olarak işlev gören ayrı ayrı yerlere sahip olan ui ux design nedir sorusu pek çok insan tarafından sorulmaktadır. İşte daha önceleri aslında pek de bir önemi olmayan bu ara yüz tasarımları şimdilerde kullanıcıların sitede kalmalarını sağlayan önemli etkenler halini aldı.

 

Araştırmalar sonucu kullanıcıların internet sitesi içerisinde rahatlıkla dolaşması yahut beğenmeden terk etmesi anlık ve saniyeler içerisinde verilen karar olarak karşımıza çıktığından bu yana ara yüz web tasarımlar siteler için en önemli işlevler haline geliyor. Pek çok çabayla sitenize gelmesini sağlamış olduğunuz kullanıcı birkaç saniye içerisinde sitenizi terk edip gidebiliyor.

 

UX ise yapmak istediğiniz işlemi en kolay, sorunsuz ve basit yöntemlerle yapabilmenizi sağlayarak iyi bir deneyimi hedeflemektedir. İşin nasıl göründüğü değil nasıl hissettirdiği ile daha çok ilgilenir. Pek çok alanda bilgi sahibi olarak koordine sağlamalı bu alanların birbiriyle olan bağlantısının hesabını iyi yapabilmelidir. Bir ürün sitede satışa sunulduktan sonra bile ürünün gelişimi için sürekli çalışmalar içerisinde bulunması gereken ux uzmanı yaptığı çalışmalarla maliyetleri ve zaman kaybını olabildiğince düşürmektedir.

Ui ve Ux ne kadar önemlidir?

Tasarımların kabul görmesi tasarımlar arasın koordinenin sağlanabilmesi çok fazla öneme sahiptir. Bilgi mimarisinden tutun antropolojiden çıkın pek çok alanda bilgi sahibi olması gereken ux bu bilgileri koordine edebilmeli site deneyimi yanında ürünün teslimine kadar tüm aşamasını düşünerek hareket etmesi gerektiğinden site ürün satışının devamında da önemli bir yere sahiptir.

 

Yaptıkları kullanıcı testleriyle bu deneyimi kazanan ux tasarımcıları henüz ürün ortaya çıkmadan yaptıkları doğru testlerle maliyetleri düşürebilmektedirler. Bu bakımdan ui ux design nedir sorusunun cevabı aslında çok kapsamlı bir araştırma gerektirmektedir. Bu iki alan hakkında ülkemizde pek bir ayrım görülmese de ikisi de birbirinden çok farklı alanlardır. Elbette ki birbirleriyle koordineleri olmak zorundandır.

 

Arka planda yazılan kodların kullanıcıların gözünde hiçbir değeri yoktur. Kullanıcılar ara yüzde bulunan butonların şıklığına ve kullanımındaki rahatlığa bakarlar. Onlarca zaman harcayarak gelen müşteriniz bir saniye gibi kısa bir sürede sitenizi terk eder ve bir daha gelme olanağı da çok düşük olacaktır. Bu nedenle site yöneticilerinin ui ux desing nedir sorusunun cevabını arayarak alanında uzman personelleri bünyelerinde bulundurmaları şarttır.

Ayrıca Kontrol Edin

Mobil Uyumlu Web Sitesi 399 TL’ye

Mobil uyumlu web sitesi, mobil uyumlu web siteleri, bizde sizin için her bütçeye uygun mobil …